Vienkartinių Puodelių Gamybos Linijos Įrenginys


Miesto gatvėmis skubantys ar vaikštinėjantys žmonės, nešini popierinių puodelių, skaniai kvepiančios kavos – dažnas vaizdas šių dienų pasaulyje. Nežinia, ar tai tapo labiau madinga, ar tai yra, išties, patogiau visur laiko nerandančiam žmogui. Kavos baruose, degalinėse, greito maisto restoranuose ir netgi gatvėse, pilnose dviratininkų, su dideliais šaltkrepšiais ant pečių, rodos, visur mus lydi šūksnis „išsinešimui“. Neišvengiamai, maisto ir gėrimų įpakavimas tapo ne tik gera rinkodaros priemone, bet ir iššūkiu, nuolatos judėjime esančiam žmogui, valgymą išsaugoti kaip malonų ir patogų ritualą. Turbūt ne daug kam teko susimąstyti, kas su šiuo iššūkiu susiduria tiesiogiai.

Viena moderniausių ir greičiausiai augančių pakuočių gamintoja visame Baltijos regione yra „MTL Carton“. Savo veiklą pradėjusi dar 1997 metais kompanija nesustoja augti ir tobulėti. Naudojama moderni technika ir nuolatinės investicijos į jos atnaujinimą bei komandą leidžia kompanijai dominuoti rinkoje. Didesnės investicijos į technikos modernizavimą reiškia didesnius produkcijos mastus, todėl iškylančios problemos gamyboje, kartais reikalauja, klientui pritaikytų pakeitimų, gamybos linijose.

Prie vieno tokio pakeitimo teko prisidėti ir mūsų komandai. Vienkartinių puodelių gamybos linijoms reikėjo suprojektuoti ir pagaminti puodelių apvertimo įrenginius. Užsakovo turimi įrenginiai veikė nepatikimai – užstrigdavo. Įrengimo funkcija buvo skirta apversti iš vieno į kitą įrenginį transportuojamą puodelį. Įrengimas turėjo būti daromos pagal esamą pavyzdį (angl. reverse engineering), tačiau su reikalaujamais pakeitimais. Mes galėjome skirti išskirtinai daug laiko šiai problemai, ją analizuoti ir pateikti užsakovui originalų problemos sprendimą. Būtent dėl to pelnėme kompanijos pasitikėjimą ir ėmėmės šio projekto.

Pagrindiniai dizaino ir gamybos reikalavimai bei apribojimai buvo:

  • Tvirta, atspari smūgiams, netrapi medžiaga;
  • Užtikrinti sklandžią puodelio apsivertimo trajektoriją;
  • Atlikti visus darbus, nestabdant ar kuo trumpesniam laikui stabdant, užsakovo gamybos linijas.

Gamybai medžiagą pasirinkome nailoną – poliamidą (PA). Tai pusiau kristalinis termoplastikas su mažu tankiu ir gana aukštu šiluminiu stabilumu. Jis pasižymi aukštu atsparumu dilimui bei smūgiams ir šiuo atveju tiko pagal užsakovo keliamus reikalavimus. Norint užtikrinti sklandžią puodelio apsivertimo trajektoriją – išvengti įrenginio užstrigimo ir užtikrinti puodelio tikslų pozicionavimą, sukūrėme specialią konstrukciją. Praleidome nemažai laiko gamybos aikštelėje stebėdami ir analizuodami įrenginio užstrigimo priežastis. Buvo nustatyta, kad dažniausios priežastys buvo: per didelis vamzdžio diametras puodelio apsivertimo vietoje bei netinkama konstrukcijos dalis, kuri judantį puodelį turėdavo apversti. Puodelis galėdavo nuo jos atšokti ir užstrigti arba tiesiog neapsiversti.

Atlikus apžiūrą, pasinaudodami 3D modeliavimu ir simuliacijomis, suprojektavome naują gaminį. Gamybą atlikome naudodami FDM 3D spausdintuvą. Tai buvo tinkamiausias būdas, nes jis leidžia pagaminti sudėtingų formų konstrukcijas iš plastiko, sąlyginai greitai bei neįinvestuojant į gamybos įrangą, pvz. kaip liejime – gaminant liejimo formas. Įrengimai buvo kuriami keli – skirtingiems puodeliams ir jų dydžiams.

Pagamintus gaminius reikėjo sumontuoti. Kadangi tai buvo nestandartinis gaminys, mums patiems teko atlikti šią funkciją. Negalėjome stabdyti gamybos kada panorėję, todėl per gamybos pertraukas galėdavome keisti ir testuoti naujai sukurtus įrenginius. Tai užtrukdavo nemažai laiko todėl spėjome artimai susipažinti su beveik visa „MTL Carton“ gamybos komanda. Atlikus keletą bandymų ir korekcijų buvo pasiektas norimas rezultatas, projektas buvo atliktas sėkmingai ir laiku.

Comments are disabled.