Net neverta kartotis ir pasakoti apie tai, kaip elektriniai įrenginiai vis daugiau vietos užima mūsų kasdieniniame gyvenime – elektrifikacija yra šių dienų bumas. Elektriniai paspirtukai, robotai, elektriniai dviračiai, elektromobiliai – sąrašas nesibaigiantis. Elektra varomo transporto rinka taip stipriai kaista, rodos, tik dabar akivaizdžiai pradedame matyti tikrąjį elektra varomų transporto priemonių potencialą. Už visų šių prietaisų slypi vienas labai svarbus ir dar iki galo neišspręstas trūkumas – ribotą energijos kiekį laikanti baterija.
„EMUS“ kompanija šioje elektrinių prietaisų gamybos grandinėje randasi kiek giliau – ji rūpinasi baterijos valdymo sistemomis ir efektyvina baterijos gyvavimo trukmę. Įkurta 2010 metais ši įmonė koncentravosi į įvairių valdymo sistemų kūrimą elektrinėms transporto priemonėms. Ilgainiui „EMUS“ tapo išskirtina ličio baterijų valdymo sistemų gamintoja.
Kaip ir daugumai elektronikos produktų, saugiam ir patogiam naudojimui reikalingas patvarus ir ergonomiškas plastmasinis korpusas. Džiaugiamės, kad „Technoprojektai“ komanda galėjo prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo. Atlikome visas šio produkto kūrimo stadijas:
- Projektavimas;
- Liejimo formos gamyba;
- Plastiko liejimas.
Kodėl „EMUS“ pasirinko mus?
Dėl mūsų unikalios galimybės gaminti mikro liejimo formas ir lieti mažas detales Lietuvoje, mes galėjome pasiūlyti per pus mažesnę formos gaminimo kainą. Mūsų liejimo forma yra 5-6 kartus mažesnė nei klasikinė, ją montuojame taip pat žymiai mažesnėje liejimo mašinoje „CRONOPLAST Babyplast 6/12“. Projektavimą ir formos gamybą – frezavimą atliekame patys – būtent dėl visų šių priežasčių gamybos kaštai tampa žymiai mažesni. Tai buvo ypač palanku „EMUS“ projektui, nes numatyti gamybos kiekiai nebuvo labai dideli.
Su kokiais pagrindiniai iššūkiais teko susidurti?
Norint išlaikyti mažą sąnaudų kiekį, gaminant nedideliais kiekiais, kartais tenka pasitelkti netradicinių ir kiek kūrybingesnių gamybos būdų. Mūsų komandos projektuotojai išradingai pritaikė savo gamybos ir projektavimo žinias kuriant PCB (angl. printed circuit board) plokštės fiksavimo kabliukus. Norint suformuoti PCB kabliukus liejimo būdu dažniausiai liejimo formose gaminami įstrižiniai stūmikliai, kurių gamybos technologija yra sąlyginai sudėtinga ir brangi. Mes kabliukus formavome įprastais stūmikliais, kuriuos kartu su forma apdirbome taip, jog išsiliejęs plastikas suformuotų norimus kabliukus. Šiuo atveju liejinius teko nuiminėti rankiniu būdu, tačiau, kaip ir minėta, mažam gamybos kiekiui toks būdas išties pasiteisino.
Prototipų kūrimas projekto eigoje
Šiam plastiko gaminiui buvo pasitelkta spartaus prototipavimo technologija (angl. rapid protoyiping) SLA (ang. stereolithography) 3D spausdinimas. Iš viso buvo pagaminti 3 prototipai ir atliktos jų revizijos. Tokiu būdu atrinkome galutinį tinkamiausią produkto dizainą ir išdirbome jo funkcionalumą.
Pasirinkta medžiaga ir formos gamyba
Šiam plastikiniu korpusui gaminti buvo pasirinktas elektronikos dėžutėms įprastas termoplastiko polimeras – ABS (angl. acrylonitrile butadiene styrene). Dėl santykinai mažos lydymosi temperatūros ir liejimo savybių jis ypatingai tinka ir mikro-liejimui (angl. injection molding). Kitų svarbesnių reikalavimų gaminamas produktas neturėjo todėl ABS medžiaga tiko ir dėl patrauklios kainos.
Liejimo matricų gamybai buvo naudojamos CNC frezavimo staklės. Aliuminio medžiagą liejimo formos gamybai pasirinkta dėl numatomo nedidelio gaminių kiekio. Kokybiškai gaminio išorinio paviršiaus tekstūrai sukurti buvo naudojama EDM technologija (angl. electrical discharge machining). EDM technologija leidžia apdirbti gaminius ne mechaniškai, t. y. gaminys apdirbamas be mechaninės jėgos, o veikiamas termiškai, būtent dėl to tai yra vienas iš netradicinių metalo apdirbimo būdų, kuris leidžia apdirbti sudėtingos formos gaminius.